עיתונליסט 018 – השבוע בשוק ההון (11-6 באוגוסט 2023)


היי אני יניב רחימי ואתם מאזינים לעיתונליסט. בתוכנית מוזכרות חברות שניירות הערך שלהן נסחרים בבורסה ולכן חשוב להזכיר, שהתוכנית לא מהווה ייעוץ השקעות, או המלצה לפעול בניירות ערך, היא למטרת אינפורמציה בלבד, ושלי אין עניין אישי בנושאים שנדון בהם. האזנה נעימה!


שוק ההון סיפק לנו השבוע שפע של אירועים מעניינים, גם בבורסה המקומית בישראל, וגם בבורסה בארצות הברית.

בפרק היום:
נדבר על גיוס ההון של שיכון ובינוי,
נספר על הצעת הסדר החוב של חלל תקשורת,
נדון בגל העכור שמגיע מחברות הנדל"ן האמריקאיות,
נרחיב על הצניחה במניה של אינוויז,
ונקנח עם הזינוק במניה של פאגאיה.

01. שיכון ובינוי

נפתח עם שיכון ובינוי שפתחה את השבוע עם הודעה מפתיעה על גיוס הון של 600 מיליון שקלים בהנפקת מניות. למהנדסים יש בדיחת אבא (אולי שמעתם אותה פעם) שאומרת ש"מי שמפשל בתוכנה, נענש בחומרה". על אותו משקל, בשוק ההון אפשר לומר ש"מי שמפשל בחוב, נענש בהון". שיכון ובינוי, חברה עם חוב פיננסי גבוה (חוב של 15 מיליארד שקלים) צריכה להנפיק מניות כדי לשרת את ההתחייבויות הפיננסיות שלה.

המשקיעים אוהבים את גיוס ההון של שיכון ובינוי וזה בא לידי ביטוי בשער המניה שעלתה השבוע ב-6%, ולא פחות חשוב – בירידה בתשואות האג"ח של החברה, כי בסופו של דבר (אני מזכיר) גיוס ההון נועד כדי לשרת את החוב.

הנפקת המניות של שיכון ובינוי מגיעה אחרי שבחודש האחרון דווח על הסכם מחייב למכירת מתקן ההתפלה בחדרה על מזכר הבנות לא מחייב למכירה של 8% מהמניות של חברת הבת הפרטית שיכון ובינוי נדל"ן ועל מכירה בפועל של 5% מהמניות של חברת הבת הציבורית שיכון ובינוי אנרגיה.

אפרופו שיכון ובינוי אנרגיה בשבוע שעבר היא גייסה 750 מיליון שקלים בהנפקת אג"ח. מחצית מתמורת ההנפקה (386 מיליון שקלים ליתר דיוק) מיועדת לפירעון הלוואת בעלים מ… שיכון ובינוי.

שיכון ובינוי אנרגיה - הנפקת אגח

02. חלל תקשורת

משיכון ובינוי שעושה מאמצים להגיע לחוף מבטחים, נעבור לחלל תקשורת שלא הצליחה להימלט ממלתעות הסדר החוב. לפני תשעה חודשים (זה היה בנובמבר 2022) חלל תקשורת פתחה במשא ומתן עם מחזיקי האג"ח שלה במטרה לגבש הצעה מוסכמת לארגון מחדש של החוב, אבל… הצדדים לא הגיעו להסכמות.

השבוע חלל תקשורת הגישה לבית המשפט הצעה להסדר חוב. הצעה שלא קיבלה את ההסכמה של מחזיקי אגרות החוב, ושלמיטב הבנתי גם לא מוסכמת על הנציגות שלהם.

הצעת הסדר החוב של חלל תקשורת מבוססת על העיקרון "לא אני לא אתה" מחזיקי האג"ח יתנו ויקבלו, וגם החברה תיתן ותקבל. מחזיקי האג"ח יתנו (והחברה תקבל) פריסה של החוב והחברה תיתן (ומחזיקי האג"ח יקבלו): תשלום מיידי של 50 מיליון דולר תוספת ריבית של 3% – 3.5% ו 20% – 25% מהמניות של החברה.

אגב, אם ציפיתם לראות בהצעת הסדר החוב של חלל תקשורת הזרמת הון של בעלת השליטה – אז תשכחו מזה. בעלת השליטה בחלל היא יורוקום תקשורת, ולמניות של יורוקום בחלל תקשורת מונה כונס נכסים.

03. הרץ דלשה נובל

נכון להיום אין הרבה חברות כמו חלל תקשורת שנמצאות בהסדר חוב, אבל זה משהו שעלול להשתנות בקרוב. משהו רע עובר בימים האחרונים על חברות הנדל"ן האמריקאיות – אותן חברות שגייסו חוב באמצעות הנפקות אג"ח בבורסה בישראל.

בהרץ פרופרטיס, שאגרות החוב שלה נסחרות בתשואה של 100%, השבוע מחזיקי האג"ח מינו את עורכי הדין רענן קלין ואלון בנימיני כדי שהם ייצגו אותם ואת הנאמן במגעים עם החברה. דלשה קפיטל, דיווחה השבוע שמגעים למכירת נכס לא הבשילו להסכם מחייב, וכתוצאה מכך היא ספגה הורדת דירוג לרמה שמהווה עילה להעמדת אגרות החוב לפירעון מיידי. ובנובל אסטס, בונים על קבלת הלוואת מזנין בריבית של 13%, כדי לשרת את החוב למחזיקי האג"ח – חוב שמועד התשלום שלו יחול בעוד חודשיים.

ההתפתחויות השליליות בחברות הנדל"ן האמריקאיות (הרץ, דלשה, נובל) מגיעות על רקע החולשה של ענף הנדל"ן בארצות הברית, חולשה שבאה לידי ביטוי בצניחה בשווי הנכסים. בגלל שהנכסים בארצות הברית, אבל אגרות החוב בישראל, אז כשבאמריקה יורד גשם, מי שנרטב אלו המשקיעים כאן בלבנט.

04. Innoviz צונחת

ואם אנחנו כבר מדברים על אמריקה – ביום חמישי, המניה של אינוויז הישראלית שנסחרת בנאסד"ק צנחה ב-28%, וזה קרה בעקבות דיווח על גיוס הון של 65 מיליון דולר, בהנחה (תקשיבו טוב) של 20% על מחיר המניה בשוק.

הנפקת המניות מגיעה שבוע אחרי פרסום הדוחות לרבעון השני, דוחות שבהם אינוויז (שמפתחת חיישנים לרכבים אוטונומיים) דיווחה על הרחבת שיתוף הפעולה שלה עם BMW.

אז למה אינוויז בכלל צריכה לגייס 65 מיליון דולר? לפני שנה, יתרת הנזילות של אינוויז הסתכמה ב-246 מיליון דולר,

לפני תשעה חודשים, היא ירדה ל-218. לפני חצי שנה, יתרת הנזילות הצטמצמה ל-186 מיליון דולר, לפני רבעון היא התכווצה ל-156. ובדוחות האחרונים, יתרת הנזילות של אינוויז הגיעה לשפל, של 130 מיליון דולר.

אינוויז היא חברה ששורפת מזומנים, ומי שלא מייצר מזומנים, נגזר עליו לגייס אותם.

אינוויז - נזילות 30 ביוני 2023

05. Pagaya מזנקת

הצניחה בשער המניה של אינוויז התרחשה במהלך המסחר ביום חמישי, ובסוף יום המסחר, ב- After Market, המניה של פאגאיה זינקה ב-23%. פגאיה הכתה את תחזית ההכנסות והרווח ברבעון השני, והעלתה את התחזית לשנת 2023.

בשורה התחתונה, ההפסד של פאגאיה הצטמצם באופן משמעותי, מהפסד של 175 מיליון דולר, להפסד של 31 מיליון דולר בלבד. איך זה קרה אתם בטח שואלים? זה קרה בעיקר בזכות ירידה חדה (ירידה של 126 מיליון דולר) בהוצאות של פאגאיה בגין תשלום מבוסס מניות.

הזינוק של פאגאיה מביא את שער המניה שלה לרמה של 2.85 דולר. זה זינוק של 400% בדיוק מהשפל שנרשם רק לפני שמונה חודשים, אבל זה עדיין נמוך מהשווי של החברה במועד ההנפקה שלה בארצות הברית. פאגאיה הונפקה ביוני 2022 לפי שווי של 8.5 מיליארד דולר, ושווי השוק הנוכחי שלה (אחרי העליות האחרונות) הוא 2 מיליארד דולר.

פאגאיה - תחזית לשנת 2023

עד כאן להפעם
אם אהבתם את הפרק, שתפו אותו עם החברים שלכם.
אני הייתי יניב רחימי, ואנחנו נשתמע בפרק הבא של העיתונליסט.


אין לראות באמור ייעוץ / שיווק השקעות או המלצה לפעול בניירות ערך. האמור הנו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. כל העושה פעולה על בסיס האמור עושה זאת על דעת עצמו. ליניב רחימי אין עניין אישי בניירות הערך המוזכרים.